Konsumpcja i produkcja jajek - Polska w czołówce Europy 0

grafika artykułu na bloga

W Polsce jajek z roku na rok jemy coraz więcej i sięgamy po nie coraz chętniej, lecz pod tym względem daleko nam do mieszkańców pozostałych krajów Zachodu. Jesteście ciekawi, gdzie jada się ich najwięcej? A może, kto jest ich największym producentem i eksporterem? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

Przeciętny Polak i przeciętna Polka zjadają po ok. 250 jajek rocznie (licząc łącznie jajka spożywane bezpośrednio, jak i w innych produktach – np. ciastach, makaronach). To więcej niż Austriacy i Duńczycy (ok. 240 sztuk), Francuzi, Niemcy i Rosjanie (ok. 220 sztuk) ale mniej niż Białorusini (ok. 260), Japończycy (ok. 300 sztuk) oraz mieszkańcy Ukrainy (ok. 310 sztuk).

Poziom spożycia jajek różni się w zależności od województwa. Najchętniej są one konsumowane w domach mieszkańców województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego, łódzkiego oraz lubelskiego – różnice pomiędzy tymi regionami a pozostałą częścią kraju sięgają kilkunastu procent!

Najczęściej po jajka sięgają seniorzy - w prowadzonych przez nich gospodarstwach domowych zjada się ich niemal 30% więcej, niż wynosi przeciętne spożycie. Także konsumpcja wśród rolników przewyższa statystyczną średnią, choć nieco skromniej – o 21%. Natomiast najmniej jajek konsumują osoby prowadzące własną działalność gospodarczą – 15% poniżej średniej.

Warto zauważyć, że jesteśmy jednym z największych producentów oraz eksporterów jajek w Unii Europejskiej. W 2015 r. wyprodukowaliśmy 9 mld jajek, a sprzedaliśmy ok. 43% tej liczby (ponad 234 tys. ton, z czego 65% trafiło na rynki unijne -  głównie do Niemiec, Holandii, Czech oraz Włoch).

Największym producentem jajek na świecie są Chiny, które mogą pochwalić się 36% udziałem w globalnej produkcji. Drugie miejsce zajmuje Unia Europejska (10% udział – 7,6 mln ton, przy spożyciu wewnętrznym na poziomie 7,2 mln ton). Na podium znalazły się także Stany Zjednoczone, posiadające 8% udział w światowej produkcji. U każdego ze wspomnianych potentatów kierunki eksportu są nieco odmienne. Chiny swoje świeże jaja wysyłają głównie do Hongkongu, Makau oraz Japonii, a do Iranu i USA ich płynne przetwory. Unia Europejska natomiast największą część jajek oraz produktów jajecznych wysyła do Japonii oraz Szwajcarii, a także na Bliski Wschód – do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Izraela. Z kolei USA importuje zaledwie 5% wyprodukowanych jajek – jajka spożywcze wędrują głównie do Meksyku oraz Kanady, a wylęgowe do Hongkongu i Kanady.

 

Komentarze do wpisu (0)

Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
Cenniki do pobrania
Sonda
O sklepie DD-24 dowiedziałam/em się poprzez:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl